آخرین جزئیات مبارزه با آفت ملخ های صحرایی و مراکشی در کشور، اعتبار مبارزه با آفت ملخ به 20 میلیارد تومان رسید

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، میر گفت: تا 12 تیر در 9 استان جنوبی کشور و در سطحی به میزان 716 هزار و 144 هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی صورت گرفته است.

آخرین جزئیات مبارزه با آفت ملخ های صحرایی و مراکشی در کشور، اعتبار مبارزه با آفت ملخ به 20 میلیارد تومان رسید

محمد رضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات در گفت و گو با خبرنگار ، درباره آخرین وضع مبارزه با آفت ملخ صحرایی اظهار کرد: براساس آخرین آمار تا 12 تیر در 9 استان جنوبی کشور و در سطحی به میزان 716 هزار و 144 هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان با 209 هزار و 910 هکتار بالاترین سطح مبارزه را به خود اختصاص داده است، اضافه نمود: استان های جنوب کرمان با 148 هزار و 420 هکتار، هرمزگان 144 و 60 هکتار، بوشهر 103 هزار و 655 هکتار، فارس 43 هزار و 946 هکتار، خوزستان 39 هزار و 771 هکتار، شمال کرمان 12 هزار و 290 هکتار، کهگیلویه و بویر احمد 10 هزار و 280 هکتار، ایلام 3 هزار و 507 هکتار و خراسان جنوبی با 305 هکتار به ترتیب در رده های بعدی مبارزه با آفت ملخ صحرایی قرار دارند.

میر با بیان اینکه از ابتدای بهمن تا کنون 173 ریزش در استان های جنوبی کشور اجرا شده است، گفت: براساس پیش بینی های فائو تا خاتمه شهریور، سطح مبارزه در استان های جنوبی به یک میلیون هکتار خواهد رسید.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات ادامه داد: هفته گذشته وزیر جهاد کشاورزی و تعدادی از مدیران وزارتخانه طی بازدید از کانون های مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان سیستان و بلوچستان، وضع آفت ملخ صحرایی را کنترل شده ارزیابی کردند.

وی با اشاره به اینکه ریزش ملخ های صحرایی به کشور ادامه خواهد داشت، بیان نمود: اگرچه سازمان حفظ نباتات نسبت به مبارزه علیه موج دوم ملخ های صحرایی با جدیت تمام اقدام می کند، اما مقصد اصلی موج جدید ریزش ها کشور های هند و پاکستان است، چرا که به دلیل شرایط گرمای هوا و دمای بالای 50 درجه سانتی گراد و نبود تغذیه، امکان تخم ریزی وجود ندارد.

آخرین جزئیات مبارزه با موج دوم ورود صحرایی/ خسارت جدی به باغات و مزارع وارد نشده است

میر درباره آخرین جزئیات خسارت ملخ صحرایی به استان ها گفت: بنابر آمار یک ماه اخیر، مقداری خسارت به باغات مرکبات استان هرمزگان و برخی باغات و مزارع که به صورت دیم در اراضی مرتعی کشت می شدند، وارد شد که هم اکنون کارشناسان در حال برآورد نهایی میزان خسارت هستند، اما در مجموع میزان خسارت در مقایسه با سطح مبارزه در حد صفر است.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت تخصیص اعتبارات بیان نمود: با وجود درخواست های مکرر سازمان حفظ نباتات برای اختصاص 20 میلیارد تومان اعتبار به استمرار عملیات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی، سازمان مدیریت و برنامه هفته گذشته 10 میلیارد تومان اعتبار دیگر به این امر اختصاص داد که هم اکنون مراحل تخصیص اعتبار به حساب سازمان حفظ نباتات در حال طی شدن است. با این وجود از ابتدای عملیات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی تا کنون در استان های جنوبی 20 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده است.

به گفته وی، سازمان مدیریت و برنامه زمان دقیقی برای اختصاص مابقی اعتبارات اعلام نکرده است، اما دولت بار ها گفته است که در صورت نیاز به اعتبارات بیشتر، همکاری لازم را خواهد داشت.

سطح مبارزه آفت ملخ مراکشی در نوار شمالی کشور به 93 هزار هکتار رسید

سخنگوی سازمان حفظ نباتات در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضع مبارزه علیه آفت ملخ مراکشی بیان نمود: بنابر آخرین آمار تا کنون در 93 هزار هکتار مبارزه علیه آفت ملخ مراکشی اجرا شده است.

میر با بیان اینکه ملخ مراکشی در نیمه شمالی کشور تحت کنترل است، اضافه نمود: طبق روال همه ساله در این مناطق با آفت ملخ مراکشی روبه رو هستیم، امسال تنها به سبب شرایط آب و هوایی و بارش های اخیر جمعیت و حجم این آفت در نوار شمالی کشور بیشتر شده است، اما به سبب آنکه این آفت کاملا تحت کنترل است، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه قدرت تخریبی ملخ های مراکشی کمتر از ملخ های صحرایی است، بیان نمود: اگرچه امسال به سبب شرایط مساعد آب و هوایی، حجم آفت ملخ بومی در نوار شمالی کشور بیشتر شده است، اما این آفت کاملا تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد و تنها در شرایطی که وارد فاز خسارت می شوند، علیه آن ها باید مبارزه صورت گیرد تا خسارتی به باغات و مزارع وارد نشود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در تامین آفت کش و سموم مورد نیاز برای مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی و مراکشی وجود ندارد، بیان نمود: سموم مورد نیاز برای مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی و مراکشی در 2 بخش تکنیکال و ماده موثره و سموم آماده مصرف وارد کشور می شود، اخیرا محموله های جدیدی وارد شده است که بنابر نیاز استان ها در اختیارشان قرار می گیرد و هیچگونه کمبودی در این زمینه نداریم.

وی با اشاره به اینکه استان اردبیل با 33 هزار هکتار بالاترین سطح مبارزه آفت ملخ مراکشی را به خود اختصاص داده است، اضافه نمود: استان زنجان با 13 هزار و 200 هکتار، خراسان رضوی 10 هزار و 100 هکتار، قزوین 9 هزار و 874 هکتار، گیلان 7 هزار و 500 هکتار، گلستان 5 هزار و 689 هکتار، تهران 5 هزار و 191 هکتار، خراسان شمالی 2 هزار و 714 هکتار، آذربایجان غربی 2 هزار و 520 هکتار، آذربایجان شرقی 2 هزار و 200 هکتار، مازندران یک هزار و 350 هکتار و سمنان 100 هکتار در رده های بعدی مبارزه علیه آفت ملخ مراکشی قرار دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آخرین جزئیات مبارزه با آفت ملخ های صحرایی و مراکشی در کشور، اعتبار مبارزه با آفت ملخ به 20 میلیارد تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین جزئیات مبارزه با آفت ملخ های صحرایی و مراکشی در کشور، اعتبار مبارزه با آفت ملخ به 20 میلیارد تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید