استخراج بیت کوین از جیب مازندرانی ها

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، اشکان دنیا آرای-ساری-خبرنگار: مصرف بالای برق آن هم در فصل گرم سال معمولا باعث قطعی یا افت فشار می گردد.

استخراج بیت کوین از جیب مازندرانی ها

این موضوع به ویژه در استان های گرراستا و مناطق معتدل و مرطوب به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی بیشتر رخ می دهد. مازندران یکی از همین استان هاست که سالانه به دلیل افزایش تعداد وسایل سرمایشی در آن رکورد استانی مصرف برق شکسته می گردد. هر سال مسئولان اعلام می نمایند که صرفه جویی در مصرف برق مشترکان خانگی و صنعتی می تواند به حل این مشکل یاری کند، اما سال جاری برق در این استان مانند بسیاری از مناطق دیگر کشور توسط بعضی سودجویان به صورت غیرقانونی برای نوعی فعالیت مالی مجازی مورد استفاده قرار می گیرد که گفته می گردد به شکل عجیبی مصرف برق را افزایش می دهد.

استخراج ارز رمزنگاری شده یا ارز مجازی که در جهان به نام بیت کوین معروف است، در حال حاضر یکی از پرمصرف ترین فعالیت ها جهانست. خبرگزاری رویترز آدینه گذشته گفت که طبق آنالیز های دانشگاه کمبریج مصرف سالانه برق شبکه بیت کوین به بیش از 1/64 تریلیون وات ساعت رسیده که بیشتر از مصرف برق یک سال کشور سوئیس است. بیت کوین در چند سال اخیر به عنوان ارز مجازی در بعضی فعالیت های مالی مورد استفاده نهاده شده است.

  • مزارع بیت کوین

استخراج بیت کوین به دلیل روشن بودن دائم ماینرها یا همان دستگاه های استخراج بیت کوین برای یافتن رمزهای بیت کوین به برق صنعتی احتیاج دارد. دائم روشن ماندن ماینرها باعث بالا رفتن دمای این دستگاه ها می گردد، به همین دلیل فن هایی برای خنک کردن دستگاه ها روی آنها وجود دارد. علاوه بر آن باید دمای محیط فعالیت نیز با دستگاه های سرمایشی پایش گردد. به همین دلیل معمولا مناطق سردسیر بیشتر برای نصب این دستگاه ها انتخاب می شوند.

ضمن این که برای نصب ماینرها به دلیل به صرفه بودن نصب تعداد بالای این دستگاه ها و احتیاج به برق فشار قوی، مکان هایی مناسب تر هستند که از برق یارانه ای و فشار قوی استفاده می نمایند. این موضوع سبب شده که بعضی فعالان حوزه پول الکترونیک برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده مجازی، به سمت استفاده از برق صنایع، اماکن عمومی و حتی ادارات روی بیاورند یا اقدام به سرقت برق نمایند.

طبق اعلام همایون حائری معاون برق و انرژی وزیر نیرو، معدنکاران بیت کوین در ایران حتی از برق مساجد که رایگان است نیز سوءاستفاده نموده اند. افزایش فعالیت در این زمینه نیز سبب شده که میزان مصرف برق در ایران طی چند ماه اخیر به شکل قابل توجهی افزایش یابد. طبق آمارهای رسمی و بعضی برآوردها فراوری هر واحد بیت کوین یا به عبارت بهتر استخراج آن، به اندازه مصرف برق 24 سال یک خانه برق مصرف می نماید.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور نیز از برآورد مصرف روزانه 500 مگاوات برق توسط مجموعه های استخراج بیت کوین در ایران اطلاع داد که معادل برق فراوریی یک نیروگاه سیکل ترکیبی بزرگ است. این افراد با استفاده از برق یارانه ای در واحدهای صنعتی، عمومی یا خدماتی و اداری، به ازای هر کیلووات ساعت برق مصرفی بین 70 تا 80 تومان می پردازند و استخراج هر واحد بیت کوین برای آنها حدود 100 میلیون تومان درآمد دارد. گسترش این فعالیت ها سبب شده وزارت نیرو به فکر در نظر دریافت تعرفه مستقل برای واحدهای استخراج بیت کوین باشد.

  • سودجویان ارز دیجیتال در مازندران

چندی پیش مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران از کشف 19 مورد استخراج بیت کوین در مازندران اطلاع داد که نشان می دهد سوءاستفاده ها از برق یارانه ای در مازندران برای استخراج ارز مجازی نیز شروع شده است. به گفته رضا غفاری برق این اماکن قطع شده و از روز غیرعادی شدن مصرف برق، با تعرفه سایر مصارف محاسبه می گردد. ضمن این که برق این واحدها تا معین تکلیف از سوی وزارت نیرو و شرکت توانیر حتی پس از پرداخت بدهی محاسبه شده با تعرفه سایر مصارف نیز وصل نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در گفت وگو با وبلاگ سلامتی و تناسب اندام با بیان این که تنها راه شناسایی فعلا مشاهده نمودار مصرف مشترکان است، گفت: جز از روی پایش نمودار مصرف یا مشاهده عینی و گزارش مردمی نمی توان به محل نصب ماینرها دسترسی پیدا کرد. سال جاری پس از مقایسه میزان برق مصرفی واحدهای صنعتی مازندران در 3 ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به این موضوع مشکوک شدیم. غفاری اظهار کرد: طبق روال مرسوم برای پایش میزان مصرف، از معاونت امور مشترکان شرکت خواستم که آمار مقایسه ای مصرف برق مشترکان صنعتی این شرکت در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته را استخراج کند. در آمار با افزایش 3.5 درصدی مصرف برق در این مشترکان روبرو شدیم که غیرعادی به نظر می رسید.

این مسئول ادامه داد: با آنالیز نمودار مصرف تعیین شد که میزان برق مصرفی بعضی مشترکان به صورت جهشی افزایش یافته است. با توجه به مطرح بودن موضوع در کشور به استخراج بیت کوین در این واحدها مشکوک شدیم و همکاران را به این واحدها اعزام کردیم. پس از مراجعه تعیین شد که مدت هاست این واحدهای صنعتی تعطیل هستند و فعالیتی ندارند، اما از فضا و برقشان که مشمول یارانه صنعتی یا مصارف خدماتی دیگر می شد برای استخراج بیت کوین استفاده می گردد.

  • صدای عجیب ماینرها

عفاری اظهار کرد: بیرون از محوطه این واحدها صدای فعالیت ماینرها کاملا به گوش می رسید و اثبات شد که در این واحدها دستگاه های استخراج بیت کوین نصب شده است. بلافاصله برق این واحدها قطع شد و از روز تغییر میزان مصرف، برقشان با تعرفه سایر مصارف یعنی هر کیلووات 280 تومان محاسبه می گردد.

این مسئول یکی از چالش های موجود در راستا شناسایی این واحدها را جمع کردن دستگاه ها پیش از ورود برای بازرسی مطرح کرد و گفت: اقدامات شرکت برق سبب شده که فعالان و سودجویان استخراج ارز الکترونیک به فکر تغییر مقطعی محل نصب ماینرها بیفتند. به همین دلیل گاهی ممکن است هنگام مراجعه به واحدهایی که تعیین شده مصرف بالایی دارند و به آنها مشکوک می شویم، با شرایط عادی روبرو شویم. یعنی ممکن است فرد ماینرها را از یک اشتراک صنعتی، خدماتی، کشاورزی، عمومی یا هر نوع اشتراک یارانه ای در یک نقطه از استان، به شهر یا استانی دیگر منتقل کند. بنابراین در شناسایی این فعالیت ها به یاری مردم در سراسر استان احتیاج داریم.

  • قطع برق در صورت کسب اطلاع دقیق

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران با بیان این که تا یقین پیدا کردن از فعالیت و نصب ماینر در واحدها نمی توانیم برقشان را قطع کنیم، توضیح داد: از همه شهروندان می خواهیم در صورتی که صدای متفاوتی از بعضی واحدهای صنعتی یا مجموعه های دیگر شنیدند، موضوع را بلافاصله به شماره 121 اتفاقات برق اطلاع دهند تا همکاران ما برای رصد و بازدید اقدام نمایند.

این مقام مسئول گفت: اهمیت ورود شهروندان به این دلیل است که فعالیت این دستگاه ها سبب افزایش شدید مصرف برق و افزایش خاموشی ها می گردد. ضمن این که به دلیل یارانه ای بودن برق این اماکن، در واقع بخش مهمی از هزینه برق توسط دولت پرداخت می گردد که در اصل پول مردم است.

غفاری در خصوص 19 واحد کشف شده و وضعیت کنونی آنها اعلام کرد: با توجه به این که مشترکان این واحدها خارج از تعهدشان عمل کردند، جریمه می شوند و تمام برق مصرفی شان با تعرفه سایر مصارف محاسبه و دریافت می گردد. ضمن این که فعلا برای نصب مجدد برق این واحدها مجاز نیستیم. شرکت توانیر در حال معین سازوکاری برای معین تکلیف این واحدهاست و پس از آن با دستور مقامات برق واحدها وصل خواهد شد.

  • احتمالات

طبق گفته های رضا غفاری مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران با توجه به این که واحدهای زیادی از بخش صنعت مازندران طی سال های اخیر به سمت تعطیلی یا کاهش نیرو حرکت کردند و بیش از 50 درصد ظرفیت صنایع مازندران خاموش است، احتمال این که از برق این واحدها برای استخراج بیت کوین استفاده گردد، زیاد است. ضمن این که مناطق کوهستانی مازندران به دلیل دمای پایین تر و دور بودن از مناطق پرجمعیت می توانند اماکن مناسبی برای استفاده از برق یارانه ای باشند. این موضوع می طلبد نظارت و پایش میزان مصرف این اماکن و همچنین حساسیت جوامع محلی به حضور معدنکاران بیت کوین بیشتر گردد.

  • نخستین پول الکترونیکی

نخستین پول الکترونیکی سال 2009 در ژاپن فراوری شد و با توجه به این که مالیاتی به آن تعلق نمی گرفت و مالکیت دارنده نیز در هیچ جایی تعیین و ثبت نمی شد، به سرعت مورد استقبال نهاده شد. این پول به دلیل این که قابلیت ردیابی ندارد، برای بسیاری از فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و انتقال غیرقانونی مورد استفاده قرار می گیرد. امروز در جهان بیش از 2 هزار و 500 نوع ارز الکترونیک وجود دارد که فقط تعدادی از آنها ارزش و اعتبار قابل توجهی دارند. بیت کوین معروف ترین و پرطرفدارترین این ارزهاست که البته از آن به عنوان ارزِ در حال پیر شدن یاد می گردد. ارزهای الکترونیکی از رمزهایی عددی تشکیل شده اند که توسط دستگاه های الکترونیکی مختلف قابلیت استخراج دارند.

بیت کوین که ارز الکترونیک پرطرفدار جهان شناخته می گردد، تا 21 میلیون واحد قابلیت استخراج دارد و گفته می گردد به دلیل محدود بودن الگوریتم های طراحی شده برای فراوری بیت کوین، حداکثر امکان استخراج 21 میلیون بیت کوین وجود دارد. ضمن این که تاکنون حدود 75 درصد بیت کوین های ممکن استخراج شده و به جریان افتاده است. به دستگاه های استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای الکترونیکی ماینر گفته می گردد که در چند سال اخیر کوچک تر و سریع تر شده اند. این دستگاه ها دائم در حال فعالیت هستند تا رمزهای جدید ارز الکترونیکی را استخراج نمایند. این عملیات با توجه به وجود میلیون ها احتمال ممکن است گاهی برای پیدا کردن هر یک واحد ارز مجازی چند هفته نیز طول بکشد، اما در مقابل، قیمت هر واحد بیت کوین حدود 10 هزار دلار برآورد می گردد که بخشی از آن در اختیار فرد استخراج نماینده قرار می گیرد.

حجم بالای فعالیت در جهان برای استخراج ارزهای مجازی سبب شده که استخراج این ارزها روز به روز دشوارتر گردد. به همین دلیل نصب یک دستگاه ماینر نمی تواند چندان مقرون به صرفه باشد و فعالان استخراج ارز مجازی اقدام به خرید شخصی یا مشارکتی چندین ماینر می نمایند و با اجاره یک سوله در اصطلاح مزرعه ارز مجازی ایجاد می نمایند تا احتمال یافتن ارزهای مجازی بالاتر برود. پایین بودن قیمت انرژی در ایران و به ویژه استفاده از برق یارانه ای در بسیاری از واحدهای صنعتی، همگانی و خدماتی سبب شده که در یکی، 2 سال اخیر این فعالیت در کشورمان بیشتر گردد. نکته قابل توجه این است که بیشتر این دستگاه ها از چین وارد می شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "استخراج بیت کوین از جیب مازندرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج بیت کوین از جیب مازندرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید