انتقاد یک استاد از مطالعات کشورشناسی در ایران

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، یک استاد دانشگاه می گوید، در ایران در مطالعات کشورشناسی به مسائل روز و اعداد و ارقام روز و نظریه ها نگاه می گردد؛ در حالی که اصل کار بر اساس علل و روندها است.

انتقاد یک استاد از مطالعات کشورشناسی در ایران

به گزارش ایسنا، دکتر محمد نقی زاده در افتتاحیه کنفرانس بین المللی مطالعات چین، به مقایسه ضمنی ژاپن، چین و ایران پرداخت. وی ضمن انتقاد از اینکه در ایران در مطالعات کشورشناسی به مسائل روز و اعداد و ارقام روز و نظریه ها نگاه می گردد، اصل کار را بر اساس علل و روند دانست که اعداد و ارقام نتیجه آن است. به گفته دکتر نقی زاده، مبانی فکری و فلسفی توسعه کشورهاست که اهمیت دارد و اضافه نمود: در ایران به جای دنبال کردن الگوی کشورهایی مثل ژاپن، چین، هند یا اندونزی، باید مبانی فکری-فلسفی توسعه این کشورها را جستجو کرد و به جای مباحث نظری، فکر را به نسل بعد انتقال داد.

این استاد ژاپن شناس، دهه 1970 را پرتنش ترین و پراتفاق ترین دهه در قرن نوزدهم و بیستم در دنیا خواند که برای مطالعه تحولات کشورها، دهه ای بسیار مهمی است. در این دهه چین مناسبات خود را با آمریکا تقویت کرد. به دنبال آن ژاپن نیز خود را به آمریکا نزدیک کرد. چین همچنان خود را کشوری در حال توسعه می داند، نه توسعه یافته. با این عنوان همچنان به دنبال دریافت حمایت های آمریکاست و تقویت نیروهای متخصص خود بوده و هست، نه دریافت یاری اقتصادی از این کشور.

دکتر نقی زاده در ادامه سخنان خود به شباهت های چین و ژاپن در جریان توسعه خود اشاره نمود. نخست آنکه آنچه اهمیت دارد مبانی فکری و نگرش است، نه نظریه. ژاپن در 15 سال و چین در 40 سال این روند را طی کردند و به موفقیت امروز خود دست یافتند.

شباهت دوم در این است که هردو سرمایه اولیه را از بخش کشاورزی گرفتند. در بحث تأمین سرمایه اولیه، ژاپنی ها از سرمایه های خارجی ترس داشتند و از پس انداز ملی استفاده کردند. 80 درصد سرمایه های اولیه توسعه چین به وسیله چینی های ساکن در خارج از چین تأمین شده است. آخرین جنبه آنالیز دکتر نقی زاده، قطع رابطه طلا با دلار و جداشدن از خام فروشی و صادرات مواد خام بود. به باور وی همچنان قدرت در علوم پایه در دست آمریکاست، زیرا علوم پایه هزینه بر است در حالی که فناوری درآمدزاست.

دکتر نقی زاده ابراز امیدواری کرد با پیگیری دکتر عاملی و تکیه گاه علمی دکتر شاهنده، به زودی رشته مطالعات چین در دانشکده مطالعات دنیا دایر گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "انتقاد یک استاد از مطالعات کشورشناسی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد یک استاد از مطالعات کشورشناسی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید