بومی سازی فناوری پیشرفته رابط عصب و عضله برای درمان آسیب نخاعی

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان کشور در حال فعالیت بر روی پروژه ای هستند که امید بیماران آسیب نخاعی را برای درمان افزایش می دهد. این طرح با عنوان بومی سازی رابط عصب و عضله برای درمان آسیب های نخاعی در حیوان مدل با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری در حال اجرا است.

بومی سازی فناوری پیشرفته رابط عصب و عضله برای درمان آسیب نخاعی

سحر کیانی عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان توضیحات بیشتری درباره اجرای این پژوهش ارائه داد و بیان نمود: در فاز نخست این پروژه تحقیقات بر روی مدل های حیوانی انجام می گردد. کوشش ما این است تا با تحقیق بر روی مدل های مختلف و تست هر گونه آسیب نخاعی نتایج جامعی را ارائه دهیم. البته برای این کار و پیشرفت سریع کار احتیاج به حمایت بیشتری وجود دارد زیرا به عنوان مثال هزینه خرید هر میمون حدود 6 تا 7 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: این تحقیق به این صورت است که آرایه های الکترودی کوچکی بر اساس شدت بیماری بر روی نخاع یا عضله قرار می گیرد و پس از آن از طریق رابطی که بر روی مغز واقع شده است به صورت بیسیم حرکت کنترل می گردد. در این صورت فرمان حرکتی از ناحیه مغز به عضله منتقل می گردد بدون اینکه این پیغام عصبی از نخاع عبور کند.

این پژوهشگر حوزه علوم شناختی بیان نمود: این فناوری پیشرفته به افراد دارای آسیب نخاعی و افرادی که بافت نخاع را از دست داده اند یاری می نماید تا با وجود رابط عضلات را وادار به حرکت نمایند. در حال حاضر نیز با همکاری محقان دانشگاه صنعتی شریف آرایه های الکترودی اولیه ساخته شده است و تحقیق را با مدل موش شروع کردیم و با تکمیل این فاز مرحله تحقیقات انسانی را شروع می کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بومی سازی فناوری پیشرفته رابط عصب و عضله برای درمان آسیب نخاعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی فناوری پیشرفته رابط عصب و عضله برای درمان آسیب نخاعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید