تامین 70 درصد پنبه داخل به وسیله واردات!

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، با وجود اینکه فراوری طلای سفید از سابقه دیرینه ای در ایران برخوردار است، اما عوامل متعددی نظیر واردات چمدانی پوشاک موجب شد تا فراوری این محصول در ورطه نابودی قرار گیرد.

تامین 70 درصد پنبه داخل به وسیله واردات!

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، با توجه به اهمیت طلای سفید در تولید پوشاک و البسه، نقش معین نماینده آن در توسعه صنعت نساجی غیر قابل انکار است. در سال های اخیر عوامل متعددی دست به دست یکدیگر داده تا تولید این محصول استراتژیک که از سابقه دیرینه ای در ایران برخوردار است، در ورطه نابودی قرار گیرد .

بنابر آمار، ایران در دهه 80 نه تنها قادر به تامین پنبه مورد احتیاج صنعت نساجی کشور بود، بلکه بخشی از مازاد تولید خود را به بازار های هدف صادر می کرد؛ رفته رفته بعضی سیاست های نادرست همچون واردات پنبه در سال های خودکفایی، پایین بودن قیمت تضمینی نسبت به دیگر محصولات و نرخ های جهانی و واردات قانونی و غیر قانونی پوشاک، کشاورزان پنبه کار را نسبت به ادامه کشت و کار دلسرد کرد و همین امر موجب شد تا سالانه نیمی از احتیاج کشور به وسیله واردات تامین گردد .

با توجه به آنکه خودکفایی تولید پنبه، نقطه اتصال رونق صنعت نساجی در کشور به شمار می رود، از این رو نگاه همه جانبه مسئولان به کشت این محصول حائز اهمیت در تولید پوشاک و البسه امری ضروری به نظر می رسد .

بسیاری از کارشناسان واردات بی رویه و نابودن شدن خودکفایی طلای سفید را ناشی از سو مدیریت مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می دانند و معتقدند که دستیابی مجدد به خودکفایی این محصول استراتژیک تنها با اجرای الگوی کشت، توسعه مکانیزاسیون و استفاده از تکنولوژی های مناسب، افزایش قیمت خرید تضمینی متناسب با نرخ های جهانی، کنترل قاچاق پوشاک و حمایت همه جانبه از کشاورزان شدنی است .

بی لطفی دولت به بخش کشاورزی، واردات بی رویه ضربه مهلکی بر خودکفایی پنبه وارد کرد

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ، با انتقاد از این مسئله که دولت نگاه تولید محور به بخش کشاورزی ندارد، اظهار کرد: دولت در قیمت تضمینی، ممنوعیت صادرات و واردات محصولات کشاورزی کم لطفی نموده است .

وی با اشاره به اینکه دولت بار ها به بخش کشاورزی کم لطفی نموده است، اضافه کرد: پنبه مصداق شاخص این موضوع است چرا که قیمت تضمینی این محصول به حدی پایین است که کشاورزان ترجیج می دهند محصول دیگری بکارند یا حداقل کشت کمتری داشته باشند .

اسدی با اشاره به اینکه واردات بی رویه محصول ضربه مهلکی به خودکفایی پنبه وارد نموده است، بیان کرد: با وجود پتانسیل و استعداد کشت پنبه در داخل بدیهی است که در تامین احتیاج کشور حداقل باید خودکفا باشیم تا از خروج ارز جلوگیری کنیم .

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز واردات بی رویه پنبه را ناشی از سو مدیریت مسئولان دانست و گفت: اگرچه بنده بار ها اعلام نموده ام که هیچ رابطه ای بین دولت و خودکفایی گندم وجود ندارد، اما مسئولان دولتی خود را پشت آمار تولید گندم پنهان می نمایند و اذعان نمی نمایند در مورد تولید روغن، گوشت و پنبه در چه جایگاهی قرار دارند؟

او درباره تاثیر قاچاق پوشاک بر نابودی خودکفایی تولید پنبه اضافه کرد: اگرچه با قاچاق پوشاک از دیگر کشور ها احتیاج به پنبه تولید داخل کمتر می گردد، اما بی توجهی مسئولان و حمایت نکردن آن ها از تولیدنمایندگان بخش کشاورزی عامل اصلی نابودی تولید پنبه در کشور به شمار می رود .

اسدی با انتقاد از این مسئله که وزارت جهاد کشاورزی سیاست گذاری مناسبی در بخش تولید ندارد، توضیح داد: وزیر جهاد کشاورزی در 2 دوره گذشته به موضوع مهمی همچون الگوی کشت بی توجه بود و تنها خود را پشت آمار تولید گندم قایم کرد و این امر موجب شد تا تولید محصولاتی همچون پنبه که در سال های نه چندان دور صادرنماینده بودیم، دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گیرد .

تامین 60 تا 70 درصد پنبه مورد احتیاج کشور به وسیله واردات، تعطیلی صنایع نساجی به سبب کمبود مواد اولیه

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ، با اشاره به اینکه ایران تا اوایل انقلاب صادرنماینده پنبه به بیش از 100 کشور جهان بود، اظهار کرد: 50 تا 60 درصد تولید پنبه تا اوایل انقلاب مازاد بر احتیاج کشور بود که متاسفانه به سبب عملکرد نادرست در ارتباط با تولید پنبه نتوانستیم کشت محصول را به طور مکانیره رواج دهیم تا با کاهش هزینه های تولید و افزایش بهره وری، درآمد کشاورزان را افزایش دهیم .

او با انتقاد از این مسئله که در بحث بازرگانی نتوانستیم بازار خوبی برای محصول ایجاد کنیم، اضافه کرد: بالا بودن قیمت تمام شده و مقرون به صرفه نبودن تولید موجب شد تا تولید سالانه پنبه افول پیدا کند و هم اکنون کشت این محصول به جایی رسیده است که 60 تا 70 درصد احتیاج کشور به وسیله واردات تامین می گردد .

این مقام مقام مسئول با بیان اینکه بسیاری از صنایع نساجی به سبب کمبود مواد اولیه تعطیل شدند، بیان کرد: هم اکنون کشت پنبه در اکثر استان های گلستان، مازندران، فارس و تهران به حداقل خود رسیده است، در حالیکه با حمایت دولت از تولیدنمایندگان و معین قیمت عادلانه پنبه امکان خودکفایی مجدد در تولید این محصول در استان هایی که پتانسیل تولید پنبه را دارند، دور از انتظار نیست .

ملک زاده با تاکید بر واردات ماشین آلات و بذر مورد احتیاج گفت: با توجه به بالا بودن دستمزد نیروی انسانی، واردات ماشین آلات و تکنولوژی های روز جهان و همچنین بذر مرغوب در کاهش هزینه های تولید و خودکفایی پنبه تاثیر بسزایی دارد .

واردات چمدانی و رسمی پوشاک، تولید پنبه را به ورطه نابودی کشاند

محمد حسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه ، سطح زیر کشت پنبه در سال زراعی جدید را 82 هزار هکتار بیان کرد و گفت: هم اکنون در استان های گلستان و اردبیل، پنبه کاران با آفت کرم غوزه و سنک در مزارع پنبه روبرو هستند که خوشبختانه مسئولان سازمان حفظ نباتات با حضور در مزارع، هدایت و مشورت لازم در مورد جمعیت آفات را به تولیدنمایندگان می دهند .

وی از افزایش 15 تا 20 درصدی تولید پنبه اطلاع داد و اضافه کرد: با وجود افزایش 15 درصدی سطح زیر کشت انتظار داریم که 200 هزار تن وش پنبه برداشت و حدود 60 هزار تن پنبه تصفیه شده تولید گردد .

کاویانی با اشاره به اینکه سالانه صنایع نساجی در حالت عادی 100 تا 120 هزار تن پنبه استفاده می نماید، بیان کرد: اگرچه ظرفیت صنایع نساجی بیش از این رقم است، اما واردات رسمی و چمدانی پارچه و لباس در چند سال اخیر بر صنعت نساجی تاثیر سو گذاشت .

مدیر عامل صندوق پنبه ادامه داد: سال جاری در صورت تحقق تولید 60 هزار تن پنبه تصفیه شده، رقمی حدود 50 تا 60 هزارتن احتیاج کشور باید به وسیله واردات تامین گردد .

کاویانی درباره اینکه آیا امکان خوداتکایی تولید پنبه در کشور وجود دارد، اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد که سطح زیر کشت پنبه در دامنه 80 تا 85 هزار هکتار بماند، اما در مقابل عملکرد تولید را به 4 تا 5 تن در هکتار افزایش دهد که در صورت تحقق این امر خودکفایی پنبه دور از انتظار نیست .

او توزیع بذور پرمحصول میان کشاورزان، استفاده از تکنولوژی مناسب و قیمت مناسب محصول را از جمله عوامل افزایش تولید پنبه بیان کرد و گفت: هم اکنون قیمت بالای برنج در استان های شمالی مانع کشت پنبه شده است، از این رو تا زمانیکه تکنولوژی کامل نگردد، نباید انتظار خودکفایی محصول را داشت. گرچه سابقه تولید 300 هزار تن پنبه و صادرات 100 هزار تن پنبه تنها از استان گلستان را داشتیم .

این مقام مسئول در انتها با اشاره به اینکه قیمت تضمینی پنبه پاسخگوی هزینه کشاورزان نیست، توضیح داد: هم اکنون قیمت هر کیلو وش پنبه 3 هزار و 600 تومان است، در حالیکه انتظار داریم هر کیلو وش حداقل با نرخ 7 تا 8 هزار تومان از کشاورزان خریداری گردد .

اجرا نشدن الگوی کشت، کشاورزان پنبه کار را سرگردان کرد

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی ، درباره دلایل نابودی خودکفایی طلای سفید در کشور اظهار کرد: تا زمانیکه الگوی کشت در کشور اجرا نگردد و آمار دقیقی از تولید محصولات کشاورزی از جمله پنبه در دسترس نباشد، همه ساله به سبب ایجاد بعضی هجمه ها از تولید عقب می مانیم .

او اضافه کرد: در دهه 80 ، تولید پنبه به جایی رسیده بود که نه تنها احتیاج کشور را در داخل تامین می کردیم، بلکه صادر نماینده بودیم که متاسفانه بی توجهی مسئولان به اجرای الگوی کشت موجب شد تا تولیدنمایندگان در تولید پنبه سرگردان شوند و به سراغ کشت دیگر محصولات روند .

خان محمدی با اشاره به اینکه بی توجهی دولت به بخش کشاورزی منجر به واردات پنبه شد، بیان کرد: بی توجهی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به اجرای الگوی کشت، قیمت پایین خرید تضمینی و نبود حمایت لازم از تولیدنمایندگان پنبه موجب شد تا صنایع نساجی برای تامین احتیاج خود به واردات روی بیاورند، در حالیکه به سبب شرایط مساعد اقلیمی با برنامه ریزی مدون برای تولید، دستیابی به خودکفایی مجدد تولید پنبه دور از انتظار نیست .

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی ادامه داد: با وجود آنکه مصوبه الگوی کشت مربوط به دهه 80 است، از این رو کمیسیون های تخصصی مجلس باید وارد شوند و از دولت بخواهند که این مصوبه را اجرا کند .

به گفته او، زراعت سخت پنبه در برابر سایر کشت ها، نبود صرفه مالی تولید این محصول ناشی از قیمت پایین خرید تضمینی و نوسان سایر محصولات کشاورزی موجب شده تا کشاورزان به سراغ کشت دیگر محصولات روند و در نهایت ایران از کشور صادرنماینده پنبه به وارد نماینده تبدیل گردد .

خان محمدی درباره تاثیر قاچاق پوشاک بر نابودی تولید طلای سفید توضیح داد: اگرچه قاچاق پوشاک به تنهایی تاثیری بر قاچاق ندارد، اما کاهش ارزش پول ملی، پایین بودن قیمت تمام شده تولید در دیگر کشور ها و عدم رقابت تولیدنمایندگان داخل و خارج موجب شد تا تولید پنبه در کشور نابود و تولیدنمایندگان از چرخه تولید یکی پس از دیگری خارج شوند .

وابستگی شدید تولید پنبه به صنایع فرآوری، محدودیتی برای کشت پنبه در کشور وجود ندارد

عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به اینکه ایران در تولید پنبه رتبه اول در منطقه خاورمیانه را دارا بود، اظهار کرد: با وجود انکه تولید بعضی محصولات کشاورزی از جمله پنبه وابستگی شدیدی به صنایع فرآوری دارد، از این رو فراهم نبودن صنایع تولید مورد احتیاج در کشور موجب شده تا محصول تولیدی روی دست کشاورز باقی بماند .

او اضافه کرد: در سال های نه چندان دور، ایران علاوه بر تامین البسه و صنایع نساجی داخل، بخشی از احتیاج کشور های همسایه را پاسخگو بود که با تعطیلی کارخانجات نساجی و صنایع تبدیلی پنبه، محصول روی دست کشاورزان باقی ماند و همین امر موجب شد تا تولیدنماینده دیگر رغبتی به کشت این محصول نداشته باشد .

پاپی زاده ادامه داد: هم اکنون کشور ترکیه یکی از قطب های اصلی تولید منسوجات به شمار می رود که کشور ما یکی از مشتریات اصلی محصولات نساجی و البسه از این کشور است .

او حمایت دولت ترکیه از صنایع نساجی و خرید پنبه با قیمت مناسب از کشاورز را دلیل اصلی رونق کشت محصول دانست و گفت: با توجه به انکه صنایع بزرگ نساجی در این کشور ایجاد شده است، هم اکنون کشور ترکیه واردات پنبه را از دیگر کشور ها انجام می دهد .

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه محدودیتی برای کشت پنبه در کشور وجود ندارد، بیان کرد: در مناطق مختلف کشور پتانسیل و ظرفیت برای تولید پنبه وجود وجود دارد و تنها احتیاج است مسئولان امر با حمایت های لازم کشاورزان را به کشت این زراعت سوق دهند چرا که با توسعه کشت پنبه علاوه بر خودکفایی در تامین احتیاج صنایع نساجی این امکان وجود دارد که 10 تا 15 درصد روغن مورد احتیاج کشور از دانه پنبه تامین گردد .

او با اشاره به اینکه قاچاق پوشاک ضربه مهلکی بر خودکفایی پنبه و صنایع نساجی وارد می نماید، بیان کرد: با از بین رفتن صنایع نساجی، کشاورزان در یک دوره از کشت پنبه خودداری کردند و به سراغ کشت دیگر محصولات رفتند، به همین خاطر دولت برای توسعه کشت پنبه و جلوگیری از قاچاق انواع محصولات نساجی باید نهاده مورد احتیاج کشاورزان را تامین و از آن ها حمایت های لازم را داشته باشد چرا که قاچاق محصولات نساجی به معنای ایجاد اشتغال برای کشور های خارجی است .

پاپی زاده در انتها با انتقاد از این مسئله که دولت در زمینه مشاخصه با قاچاق محصولات نساجی عملکرد مطلوبی نداشته است، توضیح داد: دولت با اعمال تعرفه سنگین و کنترل مبادی ورودی باید جلوی این امر را بگیرد تا کشاورزان بتوانند با خیال آسوده به تولید ادامه دهند .

منبع:باشگاه وبلاگ سلامتی و تناسب اندام

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تامین 70 درصد پنبه داخل به وسیله واردات!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین 70 درصد پنبه داخل به وسیله واردات!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید