تمیز کردن ظرف های تفلون با ترفندهای خاص

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، برای پخت و پز غذا ظرف های گوناگون از جنس مس، روی، سرامیک، تفلون و غیره وجود دارد. با روی کار آمدن قابلمه هایی که غذا به آن نمی چسبد مثل ظرف های تفلون، کار پخت و پز و شستن ظرف بسیار راحت شده است. در این مطلب یاد بگیرید که چگونه باید از ظرف های تفلون مراقبت کنید و به تمیز کردن تفلون بپردازید.

تمیز کردن ظرف های تفلون با ترفندهای خاص

در زمان هایی که ظروف تفلون وارد بازار نشده بودند، شستشوی قابلمه و ماهیتابه های پخت و پز غذا، کار سخت و طاقت فرسایی بود. مواد غذایی موقع طبخ یا سرخ کردن به قابلمه و ماهیتابه می چسبید و ترفند های زیادی باید به کار می رفت تا این ظروف تمیز شوند.

وبلاگ سلامتی و تناسب اندام در این مطلب میخواهد نحوه تمیز کردن تفلون را در چند مرحله به شما آموزش دهد، تا وقتی غذایی درون ماهیتابه تفلون می سوزد یا بعد از پخت غذا قابلمه تفلون شما کثیف می گردد، بدون اینکه به کف تفلون صدمه ای وارد گردد، آن را تمیز و آماده استفاده مجدد کنید.

تمیز کردن تفلون، بعد از استفاده روزانه

1- بعد از سرد شدن ماهیتابه یا قابلمه تفلون، هر نوع مواد غذایی که درون ظرف وجود دارد را ابتدا با حوله کاغذی یا یک دستمال نرم کاملا پاک کنید.

توجه: هرگز درون قابلمه تفلون اجسام فلزی نکشید، اجسام فلزی روی تفلون خراش ایجاد می نماید و باعث از بین رفتن کفی تفلون می شوند. حتی برای خالی کردن غذای مانده از درون تفلون، از کفگیر یا قاشق چوبی یا کائوچو استفاده نمایید.

2- حالا ماهیتابه یا قابلمه تفلون را درون سینک ظرف شویی بگذارید. صبر کنید تا کاملا سرد گردد. هرگز درون ظرف تفلون داغ، آب نریزید یا آن را درون آب قرار ندهید. ظرف تفلون باید به قدری خنک گردد که بتوانید با دست راحت آن را لمس کنید. ظرف تفلون درون سینک را با آب گرم خیس کنید.

3- روی یک اسکاج یا دستمال نرم چند قطره مایع ظرف شویی بریزید و ظرف تفلون را با آن خوب بشویید. از داخل و بیرون تمام قسمت های ظرف تفلون را خوب کفی کنید. سپس آن را با آب خوب بشویید و مواد شوینده روی آن را از بین ببرید.

نکات مورد توجه:

  • برای شستشو و تمیز کردن تفلون از تمیز کننده های قوی که خورنده هستند، مثل وایتکس استفاده نکنید. این مواد به کفی تفلون آسیب جدی می رساند.
  • برای تمیز کردن هر نوع سطحی که با تفلون پوشیده شده است نکاتی که در این مطلب می خوانید را رعایت کنید.

4- با استفاده از یک دستمال نرم خشک یا حوله ظرف تفلون را کاملا خشک کنید.

از بین بردن روغن و مواد غذایی باقی مانده در ظرف تفلون

1- اگر ظرف تفلون را لایه ای چربی گرفته یا بعضی مواد غذایی درون آن چسبیده است، ابتدا صبر کنید تا ظرف خنک گردد سپس درون ظرف تفلون را تا نیمه آب ریخته و نصف فنجان سرکه سفید به آب اضافه کنید.

2- ظرف تفلون را روی اجاق گاز قرار دهید، زیر ظرف را روشن کنید تا آب و سرکه درون ظرف به جوش آید. با جوش آمدن آب و سرکه، کم کم مواد غذایی و چربی از تفلون جدا شده و به سطح آب می آید.

3- هنگامی که روغن روی سطح آب جمع شد، شعله زیر ظرف را خاموش کنید. با یک دستمال یا حوله کاغذی با احتیاط روغن روی سطح آب را جمع کنید. مراقب دستتان باشید که با آب داغ تماس پیدا نکند.

ذرات مواد غذایی را نیز با یک قاشق چوبی یا پلاستیکی سوراخ دار از آب جدا کنید و دور بریزید. در پایان آب درون قابلمه را درون سینک ظرف شویی بریزید.

4- حالا باید صبر کنید تا تفلون خنک گردد. سپس با اسکاچ نرم و مایع ظرف شویی ظرف تفلون را به آرامی شستشو دهید. با ریختن آب روی آن مواد شوینده را کاملا از روی تفلون بزدایید.

5- برای خشک کردن ظرف تفلون از یک دستمال نرم یا حوله کاغذی خشک استفاده نمایید و آن را کاملا خشک نموده و در قفسه مخصوص خود قرار دهید.

همچنین بخوانید: روش صحیح تمیز کردن ماهیتابه نچسب و نگهداری آن

تمیز کردن تفلون و از بین بردن مواد غذایی سوخته

1- وقتی ظرف تفلون بعد از طبخ غذا کاملا سرد شد، روی مواد غذایی سوخته درون ظرف تفلون، مقدار مناسبی جوش شیرین بریزید. چند قطره آب به پودر جوش شیرین درون تفلون اضافه کنید. آب و جوش شیرین را کمی مخلوط کنید تا حالت خمیری بگیرد. یک شب صبر کنید تا این ترکیب روی مواد سوخته بماند.

2- سپس درون ظرف تفلون کمی آب بریزید و با اسکاچ نرم ظرف را کاملا تمیز کنید. در این مرحله مواد سوخته باید به راحتی از تفلون جدا گردد.

3- ظرف را به طور عادی با اسکاچ و مایع ظرف شویی شستشو دهید و آبکشی نمایید.

4- با یک دستمال نرم و تمیز مناسب، ظرف تفلون را خشک کنید. قبل از قرار دادن ظرف تفلون درون قفسه، روی آن را با یک دستمال نرم یا حوله کاغذی بپوشانید تا ظروف دیگر خراشی روی کفی آن ایجاد نکنند.

همچنین بخوانید: تمیز کردن وسایل استیل به راحتی آب خوردن

برگرفته از: Wikihow

منبع: ستاره

به "تمیز کردن ظرف های تفلون با ترفندهای خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن ظرف های تفلون با ترفندهای خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید