جنگ تجاری ترامپ به اقتصاد آمریکا کمکی نخواهد کرد

شبکه خبری سی ان بی سی گفت برخلاف ادعای ترامپ مبنی بر موثر بودن استراتژی تجاری، کسری تجاری آمریکا مساله ای داخلی است.

جنگ تجاری ترامپ به اقتصاد آمریکا کمکی نخواهد کرد

به گزارش خبرنگاران، اقتصاددانان می گویند در شرایطی که تقاضا برای واردات در آمریکا رو به افزایش بوده و کسری تجاری رو به افزایش است، سیاست های جدید تجاری ترامپ، کمکی به حل موضوع نخواهد کرد. آمریکا در حال حاضر وارد جنگی گسترده با تمامی شرکای تجاری بزرگ خود گردیده است و ترامپ به کانادا 90 روز مهلت داده که یا پیمان جدید نفتا را بپذیرد یا کلا از آن کنار گذاشته گردد.

بلومبرگ نیز گزارش داده است آمریکا در حال برنامه ریزی برای اعمال تعرفه بر 200 میلیارد دلار کالای باقی مانده وارداتی از چین است. اکنون این سوال مطرح است که سرانجام این بازی چه خواهد بود: در وهله نخست اقتصاددانان معتقدند سرمایه گذاری در آمریکا به دلیل مناقشات این کشور با اقتصادهای بزرگ دیگر نظیر اتحادیه اروپا، چین و کانادا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. اقتصاددانان معتقدند جنگ تجاری ترامپ بر 2 فرض بنا گردیده است: نخست اینکه آمریکا به عنوان بزرگ ترین اقتصاد جهانی صادرات بیشتری به کشورهای دیگر خواهد داشت و در درجه دوم درآمد بیشتری از محل تعرفه ها خواهد داشت که هر دو ظاهرا به کاهش کسری حساب تجاری آمریکا منجر خواهد شد.

به گفته برخی اقتصاددانان، تصمیمات تجاری ترامپ، آمریکا را به زمانی بازخواهد گرداند که مهم ترین منبع درآمد مالیاتی دولت فدرال را تعرفه های تجاری تشکیل می داد. به گفته بریان دومیتروویچ- کارشناس اقتصاد تاریخی- در آن وضعیت که در اوایل قرن بیستم بود در نهایت از رشد اقتصادی آمریکا کاسته شد.

استیو هانکه- استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز و یکی از اعضای تیم اقتصادی کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان- مشکل کسری حساب ها در آمریکا را مسئله ای ساخته گردیده در دروناین کشور می خواند. وی هشدار داده است با سیاست های کنونی درآمدهای دولت کاهش می یابند و در نهایت امر با توجه به افزایش مخارج دولتی، کسری بودجه تشدید خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جنگ تجاری ترامپ به اقتصاد آمریکا کمکی نخواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ تجاری ترامپ به اقتصاد آمریکا کمکی نخواهد کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید