داروهای رقیق کننده خون کدامند؟

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، از داروهای رقیق کننده خون به منظور پیشگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از بروز سکته در افراد با بیماری های قلبی-عروقی استفاده می گردد. وارفارین (Warfarin)، کلوپیدوگرل (Clopidogrel) و آسپرین (Aspirin) بعضی از داروهای رقیق کننده خون هستند. مصرف خودسرانه این داروها می تواند خطر بروز خونریزی گوارشی را به دنبال داشته باشد.

داروهای رقیق کننده خون کدامند؟

لزوم مصرف داروهای رقیق نماینده خون در بیماران قلبی - عروقی

طبق آمارهای به دست آمده بیماری های قلبی و عروقی در کشور ما شیوع زیادی پیدا نموده است. شاید اصلی ترین دلیل آن را بتوان داشتن تغذیه نادرست و مصرف چربی های ناسالم دانست چراکه با رسوب چربی ها در خون غلظت خون افزایش یافته و اجازه نمی دهد خون به راحتی در رگ ها گردش کند. همین امر باعث بروز سکته قلبی و مغزی می شود. برای پیشگیری از این حالت پزشکان برای بیماران با سابقه سکته یا افرادی که مستعد آن هستند داروهای رقیق نماینده خون را تجویز می نمایند. آسپرین آشناترین داروی ضد انعقاد خون است که در گذشته بیشتر در بچه ها استفاده می شد. این داروها از بروز لخته های خون در رگ ها جلوگیری نموده و احتمال بروز سکته را تا حد قابل توجهی کاهش می دهند. بنابراین بیماران قلبی با نظر پزشک باید این داروها را مصرف نمایند. کلوپیدوگرل یا پلاویکس از پرمصرف ترین داروهای رقیق نماینده خون در کشور می باشد. توجه داشته باشید که این داروها هرگز بیماری قلبی را درمان نمی نمایند و صرفا با کاهش قدرت انعقادپذیری پلاکت های خون مانع از لخته شدن خون در رگ ها می شود.

هشدار: داروهای رقیق نماینده خون همانند یک شمشیر دولبه عمل می نمایند. این داروها در حالیکه می توانند از بروز سکته پیشگیری نمایند با مصرف خودسرانه و بیش از حد هم می توانند سبب بروز خونریزی های گوارشی و همچنین عوارض مغزی در فرد مصرف نماینده شوند. بنابراین توصیه می شود هیچ گاه خودسرانه و بدون تجویز پزشک متخصص از داروهای ضد انعقاد خون (حتی آسپرین) استفاده نشود.

معرفی بعضی از داروهای رقیق نماینده خون

1. وارفارین

قرص وارفارین (Warfarin) یک داروی ضد انعقاد است که کار آن پیشگیری از لخته شدن خون است. این دارو فرایند لخته شدن خون را کند نموده و یاری می نماید که خون راحت تر در بدن گردش کند. قرص وارفارین صرفا بصورت قرص خوراکی 5 میلی گرمی در بازار دارویی ایران عرضه می شود. پزشک شما میزان دارو را تنظیم نموده و بر اساس نوع بیماری شما تشخیص می دهد که درمان با این دارو به صورت موقت، یا برای تمام عمر باشد. جهت اثربخشی بیشتر دارو درباره داشتن یک برنامه غذایی متعادل باید با پزشک مشورت کنید.

عوارض: عوارض قرص وارفارین شامل کبودی یا درد انگشتان پا، ادرار کدر یا تیره، ادرار کردن مشکل یا دردناک، زخم یا لکه های سفید در دهان، گلودرد، تب و لرز، تورم پا و ساق پا، خستگی، افزایش وزن غیرعادی، زردی چشم ها یا پوست، خونریزی خارجی مثل خونریزی از لثه ها هنگام مسواک زدن، کبودی وسیع بدون ضربه، خون دماغ، خونریزی شدید و غیرعادی از بریدگی ها، خونریزی شدید و غیرعادی هنگام عادت ماهانه می باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: قرص وارفارین چیست؟ (عوارض قرص وارفارین)

2. کلوپیدوگرل

قرص کلوپیدوگرل (Clopidogrel) یک داروی ضد لخته شدن خون است که برای پیشگیری از سکته قلبی و مغزی تجویز می شود. این دارو برای جلوگیری از تشکیل لخته در عروق مصرف می شود تا خون به راحتی در عروق جریان یافته واکسیژن به ارگان های حیاتی بدن مانند مغز و قلب برسد. میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک مشخص شود. این دارو به طور معمول با دوز اولیه 300 میلی گرم شروع و سپس با دوز روزانه 75 میلی گرم و به صورت یک بار در روز همراه با آسپیرین تجویز می شود. این دارو در بیماران مبتلا به نارسایی کبد و کلیه با احتیاط فراوان باید مصرف شود.

عوارض: عوارض قرص کلوپیدوگرل شامل سردرد، سرگیجه، ضعف، درد قفسه سینه، تپش قلب، درد شکم، یبوست، تهوع، استفراغ، خونریزی، دیسکرازی خونی، کاهش حجم ادرار، درد عضلانی، تیره شدن ادرار، تغییر رنگ پوست می باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: قرص کلوپیدوگرل چیست؟

3 . آسپرین

قرص آسپرین (Aspirin) در مورادی مثل کاهش درد و التهاب کاربرد دارد. همچنین از این دارو به عنوان یک داروی ضد انعقاد خون هم استفاده می شود. این دارو یکی از پرطرفدارترین داروها در دنیاست. هر سال 50000 میلیون قرص آسپرین در دنیا مصرف می شود. استیل سالیسیلیک اسید نام دیگر آسپیرین است . برای افرادی که سابقه سکته داشته اند یا به شدت در معرض آن هستند، استفاده روزانه از آسپیرین برای جلوگیری از سکته مجدد توصیه می شود. برای جلوگیری از اثرات مضر آسپیرین بر روی معده ، این دارو را با غذا، شیر، داروهای ضداسید، یا یک لیوان پر از آب مصرف کنید. این دارو در بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی همچون آسم یا بیماری های کلیوی منع مصرف دارد.

عوارض: عوارض قرص آسپرین شامل تحریک ملایم دستگاه گوارش، واکنش های پوستی، نارسایی کلیوی، کبدی و عوارض عصبی نظیر اغتشاش، سرگیجه، وزوز گوش، تشنج و افسردگی، مدفوع سیاه خونی، سرفه خونی، تهوع یا استفراغ، مسائل شنوایی می باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: آشنایی با موارد مصرف و عوارض قرص آسپرین

4. ریواروکسابان

قرص ریواروکسابان (Rivaroxaban) یکی دیگر از انواع داروهای رقیق نماینده خون است (نوعی ترکیب ضد انعقاد خون) که از تشکیل لخته های خونی جلوگیری نموده و در نتیجه خطر سکته قلبی و مغزی را کاهش می دهد. میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک مشخص شود. به طور معمول 10 میلی گرم از این دارو به صورت خوراکی و یک بار در روز تجویز می شود. این دارو به صورت قرص های 10، 15 و 20 میلی گرمی موجود است. ریواروکسابان در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، نارسایی کبد یا مبتلایان به بیماری های کبدی بااحتیاط فراوان باید مصرف شود.

عوارض: خونریزی از شایع ترین عوارض این دارو است.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: قرص ریواروکسابان (Rivaroxaban) چیست؟

5. اسویکس

قرص اسویکس (Osvix) یک داروی ضد انعقاد خون است که با عدم بروز لخته خون در رگ ها از بروز سکته پیشگیری می نماید. کاهش انعقادپذیری خون به خودی خود می تواند در کاهش حوادث قلبی و عروقی نظیر سکته قلبی و مغزی و همچنین گرفتگی عروق کرونری تاثیرگذار باشد. مقدار مصرف این دارو برای هر فرد بر اساس بیماری وی متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک مشخص شود.

عوارض: عوارض قرص اسویکس شامل کاهش تعداد پلاکت خون، خونریزی معده و گوارش، خونریزی از زخم معده قبلی، نوتروپنی یا کاهش تعداد گلبول سفید، ناراحتی گوارشی، اسهال یا یبوست می باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: آشنایی با قرص اسویکس و موارد مصرف آن

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف هرکدام این داروها را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله وبلاگ سلامتی و تناسب اندام در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: ستاره

به "داروهای رقیق کننده خون کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای رقیق کننده خون کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید