مناسب ترین ورزش ها برای بچه ها و نوجوانان

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، یک متخصص فیزیوتراپی گفت: والدین باید با توجه به سن فرزندشان بهترین ورزش را به او پیشنهاد نمایند.

مناسب ترین ورزش ها برای بچه ها و نوجوانان

فرناز المعی نژاد متخصص فیزیوتراپی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره بهترین زمان برای ورزش بچه ها اظهار کرد: هیچ زمانی برای تشویق کودک به مشارکت کردن در فعالیت ورزشی و ورزش زود نیست؛ البته ورزشی مدنظر است که با سرگرمی و تفریح همراه باشد. پزشکان معتقد هستند که مشارکت در فعالیت های مختلف، هماهنگی عضلانی و مهارت های حرکتی بچه ها را افزایش می دهد.

او اعلام کرد: متخصصان بهداشت و سلامت پیشنهاد می نمایند که بچه ها و نوجوانان بین 6 تا 17 سال باید حداقل یک ساعت در روز را به انجام فعالیت های هوازی متوسط تا شدید بپردازند و حداقل سه روز در هفته هم تمرین های تقویتی در این فعالیت ها گنجانده گردد.

سن سه تا پنج سال

این متخصص فیزیوتراپی اضافه کرد: پیشنهاد می گردد که بچه ها در این سن تمام طول روز از نظر فیزیکی فعال باشند؛ فعالیت فیزیکی مرتب علاوه بر بهبود رشد استخوانی کودک فرایند وزن گیری او را هم در شرایط طبیعی نگه می دارد. شرکت کردن در بازی های دست جمعی مانند فوتبال و بستکبال در این سن باید فقط به قصد بازی باشد و از هرگونه رقابت پرهیز گردد. والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که دست های بچه ها در این محدوده سنی مهارت و قدرت لازم را برای دریافت توپی که به سمت آنها پرتاب می گردد، نداشته و امکان آسیب دیدن انگشتان وجود دارد.

المعی نژاد تأکید کرد: شنا یکی از ورزش هایی است که برای بچه ها بین سن سه تا پنج سال مناسب است، البته بچه ها در سنین پایین تر (بین 6 ماه تا سه سال) هم می توانند در استخر های مناسب به همراه والدین خود در آب بازی نمایند؛ کودک بهتر است مهارت هایی مانند نفس گیری، شناور شدن و شنای کران را از سن چهار تا پنج سال به بعد یاد بگیرد.

سن 6 تا هشت سال

او توضیح داد: تا سن 6 سالگی، دست و پای کودک به اندازه کافی قدرت دریافت توپ با دست یا شوت کردن توپ با پا را دارد. این سن همچنین برای شروع ورزش هایی مانند ژیمناستیک یا دوچرخه سواری مناسب است؛ در این سن به تدریج کودک برای انجام رقابت های ورزشی مختلف آماده می گردد. ورزش های مختلف فشار های متفاوتی را بر غضروف رشد اعمال می نمایند بنابراین بهتر است در انتخاب نوع ورزش تنوع لازم در نظر گرفته تا از سلامت غضروف رشد و رشد استخوانی مطلوب اطمینان حاصل گردد. آسیب های ورزشی ناشی از فشار زیاد بر بافت عضلانی-اسکلتی مانند شکستگی فشاری و پاشنه درد در این سن بسیار شایع است.

سن 9 تا 11 سال

این متخصص فیزیوتراپی گفت: هماهنگی بین دست ها و چشم ها در این سن به اندازه کافی تکامل پیدا می نماید که کودک ورزش هایی مانند بسکتبال، بیسبال و والیبال را به خوبی انجام دهد. شرکت کردن در رقابت های ورزشی بسیار خوب است به شرطی که کودک تحت فشار روانی پیروزی قطعی قرار نگیرد. شرکت کردن در مسابقات سه گانه دوی 100 متر، پرش ارتفاع و پرتاب وزنه در این سن محدودیتی ندارد به شرطی که کودک تحت آموزش های لازم قرار گرفته باشد و در طول مسابقات به اندازه کافی آب بنوشد.

سن 12 تا 14 سال

المعی نژاد اظهار کرد: در سنین نوجوانی شاید انگیزه افراد به انجام ورزش منظم کمتر گردد و اشخاص بیشتر به بدنسازی و پرورش اندام تمایل داشته، اما والدین باید به این نکته توجه داشته باشند تا زمانی که فرزندشان به سن بلوغ نرسیده است، او را به بدنسازی و انجام تمرین های با وزنه تشویق ننمایند.

او اعلام کرد: والدین باید نوجوانان را به انجام ورزش هایی با استفاده از وزن خود بدن مانند اسکوات یا شنا روی دست ها تشویق نمایند. انجام اینگونه ورزش ها علاوه بر تقویت بیشتر عضلات از بروز آسیب های عضلانی-اسکلتی ناشی از تمرین با وزنه جلوگیری می نماید. نوجوانان تا قبل از سن بلوغ هرگز نباید وزنه سنگین بزنند چرا که این کار موجب می گردد در معرض آسیب های جدی مفصلی و عضلانی قرار بگیرند.

سن 15 سال به بالا

این متخصص فیزیوتراپی اضافه کرد: از سن 15 سالگی به بعد نوجوان می تواند تمرین با وزنه را در فرم های بدنسازی انجام دهد، اما این تمرین باید زیر نظر مربی کار آزموده صورت بگیرد. اگر نوجوان در سنین دبیرستان به شرکت کردن در مسابقاتی مانند دوی ماراتن یا مسابقات سه گانه تمایل دارد، می تواند در این مسابقات شرکت کند، اما والدین باید نوجوان را با اصول ورزش های هوازی، نوشیدن آب کافی، تغذیه و استراحت مناسب در فواصل تمرین آشنا و علائم ناشی از تعریق بیش از حد را در هنگام ورزش به او گوشزد نمایند.

المعی نژاد تأکید کرد: فعال بودن در هر سنی شرط سلامت است. پایه ریزی یک فعالیت ورزشی اصولی در سنین کودکی، زیربنای نوجوانی، جوانی و بزرگسالی ایده آل است. بچه ها خود به خود فعال هستند، اما تشویق آنها به انجام فعالیت ورزشی منظم، در آینده به یک عادت ورزشی مفید تبدیل می گردد.

او یادآوری کرد: انجام تمرین های کششی قبل و پس از فعالیت ورزشی برای تمام سنین در بچه ها پیشنهاد می گردد. درد در ساق پا ها یکی از شکایات شایع در بسیاری از بچه ها به ویژه آنهایی است که فعالیت، تحرک و جست و خیز زیادی دارند؛ این عارضه اغلب بر اثر تجمع اسید لاکتیک در عضلات پشت سابق و آزردگی عضلانی ناشی از آن اتفاق می افتد. انجام ورزش های کششی در قالب بازی و فعالیت نقش موثری در کاهش اسپاسم عضله، بهبود گردش خون عضله و کاهش درد و ناراحتی دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مناسب ترین ورزش ها برای بچه ها و نوجوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناسب ترین ورزش ها برای بچه ها و نوجوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید