هشدار نسبت به گردشگری در غارهای یخی

نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان گفت: غارهای یخی در کشور فصلی و غیر پایدار هستند. از این رو امکان ریزش این غارها هر لحظه وجود دارد بنابراین برای گردشگری خطرناک هستند و حتما باید با یک فرد متخصص از این غارها بازدید کرد.

هشدار نسبت به گردشگری در غارهای یخی

سمانه عبداللهی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه تعداد غارهای یخی در کشور تعیین نیست، اظهار کرد: بیشتر غارهای یخی فصلی هستند و تقریبا تنها دو غار ثابت یخی در کشور وجود دارد ولی اصلا نمی توان پیش بینی کرد که این دو غار نیز غار یخی ثابتی بمانند.

وی ادامه داد: غارهای یخی از بهمن داخل دره ها و جریان آب آن ها ایجاد می گردد.هنگامی که بهمن ریزش و به سمت دره ها حرکت می نماید، آب از سمت رودخانه ها جاری می گردد و رودخانه ها از وسط این بهمن دالانی را ایجاد می نمایند که تبدیل به غار یخی می گردد. گاهی اوقات ارتفاع و سنگینی برف های فشرده در غارها به قدری است که سبب ریزش غارها می گردد.

نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان با اشاره به اینکه غارهایی وجود دارند که غار نوشته های آن ها یخی است، توضیح داد: در این غارها، غار نوشته ها به جای آنکه از رسوب های آهکی باشند از یخ هستند. برای مثال غار یخ مراد در کشور این گونه است.

عبداللهی با تاکید بر اینکه غارهای یخی، غارهای پایداری نیستند و ممکن است ریزش نمایند، گفت: گردشگران این نوع غارها حتما باید با یک فرد آشنا به محیط این غارها از آن بازدید نمایند، همچنین این غارها برای گردشگری خطرناک هستند به ویژه زمانی که گردشگران در داخل این غارها سر و صدا ایجاد و یا در آن ها آتش روشن می نمایند.

وی اضافه نمود: گردشگران به هیچ عنوان نباید خودسرانه وارد این غارها شوند چرا که همزمان با فصل آب شدن برف ها امکان ریزش آن ها بیشتر است و می تواند خطرناک باشد.

عبداللهی با اشاره به اینکه گردشگری یکی از ده ها سودهایی است که غارها می توانند برای انسان داشته باشند، توضیح داد: متاسفانه در ایران نگاه به غارها یک نگاه اقتصادی است و ما فکر می کنیم که هر غاری که پیدا شد باید برای حضور گردشگر آماده گردد. در حال حاضر گردشگری غیر اصولی در غارها سبب گردیده است که وضعیت غارهای کشور مناسب نباشد.

نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان در خاتمه اظهار کرد: بیش از یک پنجم غارهای موجود در کشور ما غارهای آبی هستند و داخل آن ها حوضچه های آب وجود دارد بنابراین این احتمال وجود دارد که داخل غارها شبکه یا سفره های آب زیرزمینی داشته باشیم. زمانی که غارها را نادانسته و بدون برخورداری از اطلاعات لازم آماده گردشگری می کنیم، غارهای آبی آلوده می شوند. با توجه به اینکه آلودگی آب حساس ترین بخش محیط زیست محسوب می گردد، آلودگی آب های این اکوسیستم می تواند با هر دخالت بی جایی اثرات مخربی بر محیط زیست داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار نسبت به گردشگری در غارهای یخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با هشدار نسبت به گردشگری در غارهای یخی

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید