یک بام و دو هوای وزنی در نقاط مختلف کره زمین

تهران- خبرنگاران- مطالعات محققان نشان داده است که وزن افراد در همه جای کره زمین یکسان نبوده و به متغیرهایی چون فاصله و ارتفاع از مرکز زمین، بستگی دارد.

یک بام و دو هوای وزنی در نقاط مختلف کره زمین

به گزارش روز شنبه گروه علمی خبرنگاران، ورود نیروهای مرکزگرا و گریز از مرکز، باعث می گردد تا افراد با وجود ثابت ماندن جرم بدنشان، در خط استوا نسبت به قطب های زمین وزن کمتری داشته باشند.

در خط استوا، همان طور که به گرد مرکز زمین می گشت، نیروهای مرکزگرا به شما وارد می شوند و این گردش جلوی پرتاب شدن شما به فضا را می گیرد؛ اما در قطب ها چون دیگر با چنان سرعتی در حال گردش به دور مرکز نیستید، این نیروها به شما وارد نمی شوند. افزون بر این، در قطب به مرکز نزدیک تر هستید و قدرت جاذبه بیشتری به شما وارد می گردد؛ اما تاثیری که این مسئله بر وزن شما می گذارد، چندان زیاد نیست، به طوری که وزن شما در قطب تنها 0.5 درصد بیشتر از خط استوا است.

افزون بر موقعیت جغرافیایی، ارتفاع از مرکز نیز دیگر عاملی است که بر وزن شما بر روی زمین اثر می گذارد.

نیروی جاذبه ای که به شما وارد می گردد، معکوس مربع فاصله شما از مرکز زمین است. به عبارت دیگر هرچه از مرکز زمین بیشتر ارتفاع بگیرید، مثلاً اگر از یک کوه بالا بروید، به مقدار ناچیزی از وزنتان کاسته می گردد. در مقابل هر چه ارتفاعتان نسبت به مرکز زمین کمتر باشد یعنی مثلاً اگر به قعر دره مرگ بروید، کمتر از یک درصد سنگین تر خواهید شد.

اما اثر این عامل خیلی از تفاوت میان قرار دریافت در قطب ها یا خط استوا کمتر است. شعاع زمین در خط استوا 6 هزار و 378 کیلومتر است. اگر از یک کوه 5 کیلومتری چون کوه کلیمانجارو بالا بروید، در فاصله 6 هزار و 383 کیلومتری از مرکز زمین قرار خواهید گرفت و وزن شما با عاملی معادل (6.383÷ 6.378(به توان دو معادل 0.9984 با تغییراتی جزئی تا 0.2 درصد، کاهش می یابد. اگر بخواهید با تغییر ارتفاع به میزان تغییرات وزنی که درنتیجه قرار دریافت در خط استوا نسبت به قطب های زمین خواهید داشت، دست یابید، ضروری است از کوهی بالا بروید که 32 کیلومتر ارتفاع دارد. این ارتفاع با ارتفاعی که رویه لایه ازون با مرکز کره زمین دارد، برابری می نماید!

علمی**9418** 1055

منبع: ایرنا

به "یک بام و دو هوای وزنی در نقاط مختلف کره زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک بام و دو هوای وزنی در نقاط مختلف کره زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید