4500 تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه پیغام نور در اختیار محققان قرار می گیرد

به گزارش وبلاگ سلامتی و تناسب اندام، رئیس مرکز آزمایشگاه های ملی و قطبی دانشگاه پیغام نور گفت: ارائه خدمات الکترونیکی به متقاضیان استفاده از خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه پیغام نور در سامانه شاپنا راه اندازی می گردد.

4500 تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه پیغام نور در اختیار محققان قرار می گیرد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ سلامتی و تناسب اندام به نقل از دانشگاه پیغام نور، قاسم رضانژاد رئیس مرکز آزمایشگاه های ملی و قطبی دانشگاه پیغام نور با عنوان اینکه بخش ارائه خدمات الکترونیکی به متقاضیان استفاده از خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه پیغام نور در سامانه شاپنا راه اندازی می گردد، گفت: در حال حاضر فرایند کار در مرحله نهایی است و پیش بینی می گردد این بخش از سامانه در مهرماه 98 بهره برداری برسد و از این پس کلیه محققان و پژوهشگران داخل و خارج از دانشگاه می توانند با اطلاع از تجهیزات پیشرفته و تحقیقاتی دانشگاهی برای دریافت خدمات مورد نظر اقدام نمایند.

رئیس مرکز آزمایشگاه های ملی و قطبی دانشگاه پیغام نور درخصوص این مرکز گفت: مرکز آزمایشگاه های ملی و قطبی به عنوان یکی اززیرمجموعه های معاونت فناوری و پژوهش در راستای پیاده سازی و ارتقای اهداف دانشگاه برای توسعه کیفی و ارتقای کیفیت آموزشی، گسترش پژوهش های بنیادی و کاربردی، گسترش تحقیقات، استانداردسازی آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه، ایجاد شبکه آزمایشگاه ها و کارگاه ها، نظارت بر راه اندازی آزمایشگاه ها و کارگاه های مجازی در حال فعالیت است.

وی توضیح داد: در حال حاضر 31 کمیته فنی آزمایشگاهی و کارگاهی در 31 استان کشور طبق آیین نامه آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه مصوب سال 95 تشکیل شده و به عنوان بازوهای کارامد، این مرکز را در پیاده سازی اهداف یاری می نمایند.

وی یادآور شد: حدود 17 درصد از کل دانشجویان دانشگاه پیغام نور در رشته های دارای آزمایشگاه و کارگاه مشغول به تحصیل بوده و دانشگاه در 374 مرکز و واحد دارای آزمایشگاه و کارگاه است.

وی با اشاره به تعداد تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه، اضافه کرد: حدود 60 هزار قلم کالا در قالب 4700 نوع تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در دانشگاه های پیغام نور سراسر کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 4500 نوع تجهیزات بسیار پیشرفته و تحقیقاتی است.

رضانژاد با عنوان اینکه نسخه سوم سامانه آزمایشگاه های دانشگاه پیغام نور ایران (شاپنا) و به نشانی shapna.pnu.ac.ir از سال 96 با هدف متمرکز کردن و ایجاد هماهنگی بین نیروی انسانی، تجهیزات و فضای آزمایشگاهی، عملیاتی شده است، اضافه کرد: با راه اندازی این سامانه دانشگاه به اهداف مورد نظر خود که صرفه جویی در وقت، هزینه ها و استفاده بهتر و بیشتر از سرمایه های موجود است، دست می یابد.

وی سامانه شاپنا را دارای قابلیت های بالایی دانست و توضیح داد: این سامانه قابلیت آمایش و مدیریت درون سیستمی سه بخش نیروی انسانی، تجهیزات و فضای آزمایشگاهی و همچنین ارائه خدمات به داخل و خارج از سیستم را داراست که با راه اندازی بخش مشتریان به زودی می توانیم خدمات گسترده ای را به تمامی محققان و پژوهشگران کشور ارائه کنیم.

رئیس مرکز آزمایشگاه های ملی و قطبی دانشگاه پیغام نور از افتتاح آزمایشگاه ملی دانشگاه پیغام نور در آینده ای نزدیک اطلاع داد و گفت: فرایند کاری و فضای مورد احتیاج این آزمایشگاه برآورد شده و با افتتاح این آزمایشگاه در آینده ای نزدیک در جهت استقرار تجهیزات ارزشمند و پیشرفته و بهره وری مناسب از آنها گام مثبتی برداشته خواهد شد.

وی همچنین به گسترش تعاملات بین دانشگاه ها و ارگان ها اشاره نمود و اضافه کرد: مرکز آزمایشگاه های ملی و قطبی دانشگاه پیغام نور علاوه بر ساماندهی آزمایشگاه ها ، تجهیزات و نیروی انسانی به دنبال گسترش تعاملات با دیگر ارگان ها و همچنین بخش های صنعتی است و در این راستا با اداره استاندارد و معاونت راهبردی شبکه نانو تفاهم نامه همکاری امضا نموده است و به این ترتیب محققان می توانند از تجهیزات ویژه آزمایشگاهی دانشگاه پیغام نور برای ارزیابی کیفیت محصولات و یا دیگر فعالیت های تحقیقاتی استفاده نمایند.

رضانژاد فراوری محتوای الکترونیکی و مالتی مدیا را از دیگر برنامه های مهم مرکز آزمایشگاه های دانشگاه پیغام نور دانست و اضافه کرد: فراوری محصولات یاری آموزشی برای دانشجویانی که دروس عملی آزمایشگاه دارند و برای استفاده از آزمایشگاه باید به مرکز دیگری بروند، بسیار یاری نماینده است و با فراوری این محصولات دانشجویان می توانند از محتوای الکترونیکی در طول تحصیل خود استفاده نموده و در یک مدت زمانی معین با مراجعه به آزمایشگاه مرکز دیگر کل دوره آزمایشگاهی خود را بگذرانند.

لازم به ذکر است، مدیریت آزمایشگاه ملی و قطبی برای نخستین بار در سال 88 در ساختار سازمانی دانشگاه پیغام نور با نظارت مستقیم رئیس دانشگاه راه اندازی، شد. در سال 91 این مدیریت در ساختار جدید به مرکز آزمایشگاه ملی و قطبی تغییر نام داد و به یکی از زیرمجموعه های معاونت فناوری و پژوهش تبدیل شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "4500 تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه پیغام نور در اختیار محققان قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4500 تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه پیغام نور در اختیار محققان قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید